Instrumental- och sångundervisning

För elever från och med årskurs 1: fiol, altfiol, cello, blockflöjt, klarinett och kornett.
Förskoleklass och uppåt: kör och dans.
För elever från och med årskurs 3: Samtliga instrument och solosång, i mån av plats kan även elever från årskurs 2 få plats

Alla som spelar orkesterinstrument erbjuds att vara med i orkester efter ett år.

Träblåsinstrument

Tvärflöjt, klarinett, saxofon och blockflöjt. Uthyres första året av Kulturskolan, därefter efter tillgång. Blockflöjt får du dock köpa egen.

Bleckblåsinstrument

Trumpet, kornett, valthorm, baryton, brombon och tuba. Uthyres av Kulturskolan.

Stråkinstrument

Fiol, altfiol, cello och kontrabas. Finns i olika storlekar att hyra av Kulturskolan. När du är stor nog för ett fullstort instrument får du köpa ett eget.

Slagverksinstrument

Trummor, med fokus på trumset, men även andra slagverksinstrument ingår i undervisningen. Trumset hyr vi inte ut.

Stränginstrument

Gitarr, elgitarr, elbas och piano. Stränginstrument har vi inte för uthyrning. Musiklärarna ställer upp med råd vid inköp.

Sång

Solosång.

Dans

I olika stilar och konstellationer.

Låtskrivande

I låtskrivarkursen får du lära dig att skriva och producera musik på iPaden. Vi använder oss av programmet Garageband, där man kan skriva låtar både med och utan sång. Man behöver inte kunna spela något instrument för att vara med, men det kan vara en fördel.

Orkester och Ensemble

Att spela tillsammans är både roligt och utvecklande. Orkester- och ensemblespel ingår därför som en viktig del i undervisningen.

Text

Saxofon...

Text

Text

Text

Text

Text

null har fel mall, måste använda mallen Kontaktkort

Kontakt

  • Kulturskola

    Undervisning i olika instrument. Sång och dans i grupp och enskilt med medverkan i ensembler och orkestrar.

    Besöksadress

    Storgatan 23 | 578 31 Aneby

    Postadress

    Box 53 | 578 22 Aneby

    Kulturskolechef

    Daniel Hedström

Skriv ut
Senast uppdaterad: 30 augusti 2021